Dřevěné postele jsou obecně pružné, velmi pevné a odolné a struktura dřeva je zcela jistě předpokladem pro velmi dlouhou životnost. Postele z masivního dřeva přinesou do vašeho domova skvělý materiál s nadčasovým designem. Bezvapostele mohou téměř s jistotou konstatovat, že dřevěné postele nikdy nevyjdou z módy a uživatelé se k nim budou stále pravidelně vracet.
Je postel skutečně ze dřeva?
Mezi často kladené otázky při výběru postele patří, zda je postel skutečně celá z masivního dřeva. Na Bezvapostele máme u většiny postelí zpracované detailní popisy, kde se můžete dočíst podrobné informace o použitých materiálech. Také pokud se v názvu postele uvádí „dřevěná postel“ , nebo „postel z masivu“ , garantujeme, že je postel vyrobená ze skutečného dřeva.
Pročtěte vždy dobře popis výrobku, kde se podrobně popisuje použitý druh dřeva
Porovnejte ceny , protože dřevěné postele jsou obvykle dražší , než čalouněné nebo laminované modely.
Měkké dřevo vs. tvrdé dřevo
Někteří uživatelé se domnívají že měkké dřevo je pouze slabší verzí tvrdého dřeva. Toto tvrzení samozřejmě není pravdou a hlavní rozdíl pramení ze struktury jednotlivých dřevin.
Měkké dřevo
Do této skupiny řadíme postele ze smrku a postele z borovice. Smrkové a borovicové dřevo je cenově dostupnější oproti tvrdým dřevinám, dobře se opracovává a povrchově upravuje. Velkou výhodou je zde specifická kresba , kterou dokreslují viditelné letokruhy , suky a další prvky struktury. Především pak u borovice může mít kresba výrazný až načervenalý odstín.
Nevýhodou měkkého dřeva je menší odolnost mechanickému poškození. Kontakt s jakýmkoli tvrdším předmětem zanechá na povrchu měkčího dřeva trvalou stopu.
Tvrdé dřevo
Do nabídky v této skupině řadíme postele z buku a postele z dubu. Tvrdé dřevo je cenově ve vyšší třídě, i když se například v poslední době cena postelí z parketového buku blíží měkčím dřevinám. Bukové dřevo se velmi dobře moří, výhodou je tedy široká nabídka barevných odstínů. Dubové dřevo patří k těm nejkvalitnějším , jeho kresba je opravdu luxusní.
Výhodou postelí z tvrdého dřeva je především vysoká pevnost a odolnost mechanickému poškození. Tyto vlastnosti dávají předpoklad pro velmi dlouhou životnost všech výrobků z tvrdého dřeva.
Povrchová úprava dřevěných postelí
U dřevěných postelí se můžete setkat s různými provedeními povrchové úpravy. Nejčastěji se povrch postelí z masivu upravuje lakováním, voskováním nebo olejováním. Hlavní rozdíl je okamžitě patrný na dotek . U povrchové úpravy olejem nebo voskem lze na dotyk jemně cítit strukturu dřeva. Lak naopak vytváří na povrchu dřeva tenkou zcela hladkou vrstvu ( tzv. film ).
Lakované dřevo je tedy zcela hladké, provedení laku může být matné, polomatné nebo lesklé. Povrch olejovaného nebo voskovaného dřeva je vždy zcela matný.
Dotazy / odpovědi
Má postel z měkčího dřeva menší nosnost než ta z tvrdého?
Samotném použití měkčího nebo tvdého dřeva nemá příliš vliv na nosnost postele. Důležitá je zde především tloušťka použitého materiálu. Smrková postel ze 4cm silného masivu bude určitě pevnější než buková postel z 2cm prken. Odolnost proti mechanickému poškození však bude u měkkého dřeva menší, než u tvrdých dřevin. Při výběru nové postele se tak určitě orientujte podle uváděné nosnosti u každého modelu.
Jak mám pečovat o dřevěnou postel?
Při řádné péči budou mít dřevěné postele velmi dlouhou životnost. Větší vrstvu prachu odstraňte vysavačem. Jako nástavec při vysávání však použijte pouze kartáč s měkkými štětinami, aby nedošlo k poškrábání laku. Pro pravidelné čištění dřevěného masivního nábytku používejte suchý měkký hadřík, který je možno lehce navlhčit pro lepší zachytávání prachu. Při ošetřování dřevěných postelí můžete použít speciální čistící a ochranné prostředky na dřevo. Více informací se dočtete v článku údržba dřevěných postelí.
Mám si vybrat lakovanou nebo voskovanou postel ?
Lakované dřevo je odolnější jakémukoli mechanickému namáhání nebo poškrábání. Postele s lakem mají zcela hladký bezúdržbový povrch. U povrchové úpravy voskem nebo olejem lze na dotyk jemně cítit strukturu dřeva, které může tzv. dýchat. Olejované a voskované povrchy vyžadují větší péči oproti lakovaným, spočívající hlavně v použití ochranných prostředků na údržbu dřeva.
Jaký je rozdíl mezi zabroušenými a frézovanými hranami ?
Všechny dřevěné postele musí být kvůli bezpečnosti zbaveny ostrých hran. Levnějším provedením je jednoduché zabroušení hran pod úhlem 45°. Kvalitativně vyšší , ale pracnější, je frézování ( zakulacení ) hran do hladkého oblouku. Tento způsob je však nákladnější a bude patrně promítnut do ceny postele.
Moje dřevěná postel vrže - co mám dělat?
Vrzání se může projevit i u nových postelí a neznamená to, že jste si koupili nekvalitní výrobek. Vrzající zvuk většinou způsobuje, že je mezi některými nejčastěji lakovanými díly velmi malá mezera a třením těchto dílů o sebe vzniká vrzající zvuk. Stačí tedy detekovat, ze kterého místa vrzání vychází a toto místo „promazat“ např. mýdlovou vodou. Před aplikací povolte příslušné spoje a následně je dobře dotáhněte.